Pirkkalan kokoomusyhdistykset käynnistivät kevään 2021 kuntavaalikampanjansa keskiviikkoiltana ja julkistivat samalla kokoomuksen pormestariehdokkaan seuraavalle valtuustokaudelle. Odotusten mukaisesti hän on Pirkkalan nykyinen pormestari Marko Jarva.
– Minulle tärkeää on tehdä asiapolitiikkaa yhteistyössä muiden kanssa. Arvoni tietenkin tulevat kokoomuksesta, Jarva totesi.
Pirkkalan kokoomuksen puheenjohtaja Ari Rautakorpi ja Pirkkalan kokoomusnaisten puheenjohtaja Milla Lindroos perustelivat Jarvan valintaa kokoomuksen pormestariehdokkaaksi jo tässä vaiheessa avoimuudella. – Halusimme julkistaa ehdokkaan ajoissa, jotta kuntalaisilla ja puolueen jäsenillä on mahdollisuus harkita asiaa rauhassa.
Pirkkalan yhteislukiolla pidetyssä tilaisuudessa vieraili myös kansanedustaja, kokoomuksen varapuheenjohtaja Antti Häkkänen.
Häkkäsen mukaan kokoomuksella on hyvät edellytykset olla myös seuraavien kuntavaalien jälkeen Suomen suurin kuntapuolue, kuten kolmissa peräkkäisissä kunnallisvaaleissa tätä ennenkin. Gallupeissa jo tovin suurimman puolueen viittaa kantaneen perussuomalaisten hän ei usko menestyvän kuntavaaleissa, koska hänen mukaansa perussuomalaisten tärkeinä pitämät asiat, kuten maahanmuutto, eivät ole kunnissa keskiössä. – Meille tärkeitä teemoja kunnissa ovat palvelut, työpaikat ja talouskehitys.
Lue lisää ensi viikon Pirkkalaisesta.